Amsterdam: Izjava sa 4. Međunarodnog interseks foruma - Geten

Između 20. i 23. aprila 2017, održan je Četvrti međunarodni interseks forum u Amsterdamu, Holandiji.

Najvećem svetskom forumu o pravima interseks osoba prisustvovalo je 40 predstavnika/ca interseks organizacija i nezavisnih aktivista/kinja širom regiona: Afrike, Azije, Evrope, zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza, Latinske Amerike i Kariba i Okeanije. Raspon raznolikosti i globalne reprezentacije intereksualnosti na ovom forumu bio je neverovatan.

Tokom ovog četvorodnevnog dešavanja, međunarodna zajednica razmenila je znanja o situaciji o interseks osobama u različitim delovima sveta i skrenula pažnju na rasprostranjene i užasne instance kršenja ljudskih prava koja se i dalje dešavaju širom sveta. One se odnose na infanticid, genitalna sakaćenja interseks osoba i druge štetne medicinske prakse, nedostatak odgovarajuće zdravstvene zaštite koja uključuje i pristanak, kao i diskriminaciju u pristupu obrazovanju, drugim uslugama i zaposlenju.

I dok su interseks pitanja postala vidljivija i priznatija od Trećeg međunarodnog interseks foruma 2013, stigma, strah i tabui su nažalost, i dalje prisutni.

Sastajanje interseks osoba ne služi samo razmeni informacija o izazovima i razvoju u različitim delovima sveta, već takođe i jačanju interseks aktivista/kinja u njihovoj borbi za prava interseks osoba. „Presrećna sam što sam ovde! Ovakva dešavanja me neguju i daju mi snage, energije i bistrine kojesu mi neophodne kako bih nastavila sa svojom borbom“, kaže Mani Brus Mičel, izvršna direktorka ITANZ sa Novog Zelanda. „Učenje i razmenu među nama smatram vrlo pozitivnim i osnažujućim iskustvom,“ naglašava Dan Kristijan Gatas, kopredsedavajući OII Europe, „ovaj forum je jasno utabao put razvoju i jačanju interseks pokreta na globalnom, regionalnom kao i domaćem nivou.“

Na Četvrtom međunarodnom forumu postignut je jak konsenzus kojim se potvrđuju zahtevi izraženi u Deklaraciji donetoj na Trećem međunarodnom interseks forumu na Malti 2013, i naglašava ujedinjenost interseks pokreta kao jednog globalnog pokreta, istovremeno priznajući dodatne jedinstvene prepreke s kojima se interseks osobe sreću u različitim delovima sveta.

„Drago nam je da imamo prilike da učimo od interseks osoba širom sveta, da uradimo nešto da se naši glasovi čuju i razvijamo alatke kojima bismo nastavili sa svojim borbama za interseks prava u zemljama iz kojih dolazimo“, kaže Laura Inter, osnivačica meksičke interseks organizacije Brújula Intersexual in Mexico. Iren, koosnovačica organizacije Intersex Russia i članica interACT Youth kaže, „Srećni smo što možemo da razgovaramo o važnim regionalnim razlikama i imamo priliku da učimo od drugih aktivista/kinja iz različitih delova sveta.“ A Tebogo Makvati, iz organizacije D’Gayle Northern Cape iz Južne Afrike dodaje, „Globalna zajednica interseks osoba je osnažena ovim neverovatnim dešavanjem i ponosni smo što smo doprineli diskusiji i svojim iskustvima i znanjem. Svakako se radujemo podršci i pružanju iste međunarodnoj interseks zajednici dok zajedno radimo na ukidanju kršenja ljudskih prava interseks osoba u Africi i širom sveta.“

Hiker Čiu, osnivač organizacije OII Chinese and Intersex Asia, se slaže, „Kao pokret u nastajanju u Aziji, ponosni smo što je trenutno 6 interseks aktivista/kinja iz različitih zemalja Azije prisutno na forumu. To nam pruža mogućnost da učimo o različitim pitanjima i problemima u Aziji i ostalim delovima sveta i pomaže i ostatku sveta da prepozna i imenuje posebne probleme koje interseks osobe imaju u Aziji, a to nam u globalom interseks pokretu jako važno.“ Morgan Karpenter, kodirektor organizacije OII Australia, naglašava: „Regionalne deklaracije, poput nove Darlington Statement od strane australijskih i novozelandskih aktivista/kinja ili Vienna Statement (Bečka deklaracija) u Evropi prevode globalne deklaracije u naš lokalni kontekst. Nadamo se da će ljudi u drugimo delovima sveta moći da se uskoro sastanu i razviju konkretne programe delovanja.“

Učesnici/e su razgovarali/e o gorućim pitanjima, poput nedostatka medicinske nege koja uključuje pristanak, „Mora se prestati sa nametanjem bilo koje anatomije ljudima koji imaju varijacije polnih karakteristika. Nama se pripisuje pol po rođenju a hirurške i hormonske intervencije imaju za cilj da nam taj pol nametnu bez uzimanja u obzir našeg rodnog identiteta. Mnogim interseks osobama, uključujući i one sa hromozomskim varijacijama što je slučaj sa mnom, to znači biranje između izostanka tretmana ili podvrgavanja tretmanu koji nije u skladu sa rodnim identitetom osobe,“ kaže Stefani Stine Toft, predsedavajuća organizacije Intersex Denmark.

Međunarodni pokret za prava interseks osoba takođe priznaje i zahvalan je na podršci i radu međunarodnog sistema ljudskih prava, uključujući tu i preporuke Interameričke komisije za ljudska prava (IACHR), Komesara za ljudska prava Saveta Evrope (CHRCoE) i tela Ujedinjenih nacija, koja su do sada izdala više od 50 izjava i zaključaka u kojima osuđuju kršenje ljudskih prava interseks osoba, uključujući sterilizaciju, nepovratne genitalne operacije, i druge štetne prakse.

Holi Grinberi, direktorka organizacije Intersex UK kaže, „U svetlu povećane vidljivosti iskustava interseks osoba ali i osuda Ujedinjenih nacija država članica, u Evropi i ostalim delovima sveta postalo je važno da vlade država prihvate odgovornost potpisanih ugovora i poštuju uslove koji se u njima pominju. Vlade treba da sarađuju sa organizacijama koje se bave ljudskim pravima interseks osoba, komisijama i savetnicima kako bi ispravili prakse koje su kritikovane i označene kao loše.“

Kako bi se omogućili rast i održivost globalnog interseks pokreta, naš fokus je takođe na potrebi da se pruži podrška interseks mladima, i stvore prostori za mlade ljude sa varijacijama polnih karakteristika. „Interseks mladi iz svih krajeva trebaju prostor gde mogu da se sastaju i dele svoja iskustva i priče, i osnažuju se za izgradnju sledeće generacije interseks aktivista/kinja,“ naglašava Kiti Anderson iz Intersex Iceland. A Kimberli Ziselman iz organizacije interACT: Advocates for Intersex Youth iz SAD dodaje, „Počinjemo da primećujemo veliki uticaj povećanog broja mladih interseks glasova ovde u SAD. Širenje međunarodnog uticaja je jedino moguće uz povećane fondove za saradnju interseks aktivista/kinja širom sveta.“

U budućnosti, globalni pokret za prava interseks osoba radiće na daljem povećanju regionale reprezentacije. Peti međunarodni interseks forum će zato biti održan u regionu globalnog juga.

Učesnici/e iz različitih delova sveta zatražili su hitno uvećanje kapaciteta i strateškog finansiranja interseks aktivizma i borbe za prava interseks osoba širom sveta. Mirijam van der Have, izvršna direktorka NNID, i članica odbora ILGA-e za Intersex Secretariat, rekla je tokom diskusije sa donatorskim organizacijama, „Jedan od najvažnijih rezultata četvrtog međunarodnog interseks foruma je i to da je bolje finansiranje interseks pokreta postalo neophodno i moguće.“

Alesandro Komeni, koosnivač OII Italia izjavio je „skupovi poput ovog foruma su od suštinske važnosti za zajednicu jer utiču na usavršavanje našeg rada na lokalu i međunarodnog aktivizma. Još od prvog međunarodnog interseks foruma 2011, naš pokret je mnogo porastao i uzbudljivo je videti toliko mnogo aktivista/kinja iz različitih delova sveta ovde u Amsterdamu. Zahvalan sam na neverovatnoj podršci donatora zbog kojih je ovaj forum i moguć, ali moramo da naglasimo da su raspoloživa sredstva omogućila ograničenu participaciju, dok je interseks aktivista/kinja koji su želeli da učestvuju na forumu bilo preko 100. Interseks pokretu neophodne su finansije kako bi mogao da se oblikuje i raste.“

Četvrti međunarodni interseks forum se zahvaljuje svima koji su doprineli njegovom uspehu, uključujući i organizacije Astraea Lesbian Foundation for Justice, Intesex Human Rights Fund, COC Netherlands, Mama Cash, Open Society Foundations, Netherlands Netwerk Intersekese/DSD (NNID) i International Lesbian Gay Bisexual Trans and Intersex Organisation (ILGA).

Prevod: MJ