Šta su hormoni?

Lična iskustva i saveti
Post Reply
User avatar
EYA
Site Admin
Posts: 47
Joined: Wed Jan 27, 2016 5:27 pm

Šta su hormoni?

Post by EYA » Tue Sep 20, 2016 7:23 pm

Hormoni regulišu mnoge telesne funkcije, uključujući rast, seksualni nagon, glad, žeđ, varenje, metabolizam, sagorevanje i skladištenje masti, nivo šećera u krvi i holesterola, reprodukciju. Hormoni, koji regulišu reprodukciju i kontrolišu sazrevanje i razvoj „muških“ i „ženskih“ polnih karakteristika, nazivaju se polnim hormonima.

Podela polnih hormona:

Polni hormoni se dele na „muške“ i „ženske“, iako su svi polni hormoni prisutni u ljudskom ogranizmu u zavisnosti od biološkog pola.
„Ženski“ polni hormoni se nazivaju estrogeni, dok „muški“ nose naziv androgeni hormoni.
Polni hormoni regulišu razvoj polnih karakteristika – uključujući polne organe koji se razvijaju pre rođenja (genitalije, jajnike/testise itd.) kao i sekundarne polne karakteristike koje se tipično razvijaju tokom puberteta (maljavost, rast kostiju, rast grudi, promene glasa itd.) Tri osnovne kategorije polnih hormona u telu su:

Androgeni: testosteron, dehidroepiandrosteron (DHEA) i dihidrotestosteron (DHT)
Estrogeni: estriol, estradiol i estron
Progestageni: progesteron

Uobičajeno je da biološki muškarci imaju viši nivo andrgena, a biološke žene viši nivo estrogena i progestagena.
Postoje razne vrste lekova kojima se nivoi polnih hormona mogu menjati. Promena ovih nivoa utiče na rast kose/dlaka, dubinu glasa, raspodelu masti na telu, mišićnu masu i druge karakteristike koje se odnose na pol i rod.

Prevod: Majda Puača
Izvor: http://www.vch.ca/transhealth/resources ... es-FTM.pdf
http://www.transserbia.org/telo/hormons ... su-hormoni

Napomena: binarni termini „muško“, „žensko“, „muškost“, „ženstvenost“ ne odražavaju raznovrsnost tela i identiteta trans osoba. Ipak, za razumevanje delovanja hormona za trans ljude je korisno znati kako testosteron funkcioniše u „tipičnim“ (ne-trans, ne-interseks) muškim telima, i kako estrogen i progesteron funkcionišu u „tipičnim“ ženskim telima. Ove kategorije držimo pod navodnicima radi naglašavanja da su to veštački i nepotpuni koncepti.
We are not what other people say we are. We are who we know ourselves to be, and we are what we love. Laverne Cox

User avatar
persida
Posts: 13
Joined: Wed Sep 21, 2016 12:13 pm

Re: Šta su hormoni?

Post by persida » Tue Oct 04, 2016 7:04 pm

ovo sam danas pročitala na vašoj FB stranici, a tiče se hormona, odnosno hormosnke terapije kod trans osoba - prilično neistražena teritorija po onome što tamo piše...
http://www.out.com/out-exclusives/2016/ ... rm-effects

mene interesuje može li neko iz prve ruke da mi kaže kakvo je njegovo/njeno iskustvo sa hormonskom terapijom, hvala.

User avatar
Anzai
Posts: 6
Joined: Thu Sep 29, 2016 6:35 pm
Location: Beograd

Re: Šta su hormoni?

Post by Anzai » Mon Oct 10, 2016 6:25 pm

@persida Moje iskustvo sa hormonima je prilicno dobro, ali ne znam tacno o cemu da ti pricam. Pitaj me sta te interesuje. :)

User avatar
persida
Posts: 13
Joined: Wed Sep 21, 2016 12:13 pm

Re: Šta su hormoni?

Post by persida » Tue Oct 25, 2016 9:21 pm

pa konkretno negativne posledice, side effects takve stvari

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests